Co v okolí Horní Blatné v létě
Na této stránce najdete:
Co lze v okolí Horní Blatné podnikat v létě. Možnosti pro pěší turistiku. Horní Blatná a její okolí. Cíle, které jsou dosažitelné na kole. Nebo kam je možno se vydat vlastními nebo veřejnými dopravními prostředky (autem, vlakem, autobusem).
Pěší turistika

Královské město Horní Blatná
Horní Blatná sama o sobě je městskou památkovou zónou. Unikátní je především tím, že město nevzniklo spontánně ale plánovaně a to roku 1532 jako hornické (proto Horní) město se 199 obytnými domy. Kromě půdorysu je zde i mnoho zajímavých památek: Kostel sv.Vavřince, měšťanské domy, kaple sv. kříže a další.

UNESCO
Historické jádro města patří k nejzachovalejším v Krušných horách a je městskou památkovou zónou. Od července 2019 je součástí Hornického regionu Erzgebirge / Krušnohoří zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO.
Nejbližší okolí Horní Blatné
Z Horní Blatné vede středně náročná naučná stezka vycházející z náměstí Sv. Vavřince za kostelem a končí v muzeu cínu ve stejné obci seznamuje návštěvníka na 7 informačních tabulích s obory geologie, historie, hornictví a lesnictví.

Rozhledna na Blatenském vrchu
Cestou na Blatenský vrch 1044 m n.m. najdete pozůstatky po důlní činnosti Vlčí jámu a Ledovou jámu, ve které i parném létě leží sníh. Na Blatenském vrchu je Zitina vyhlídka - rozhledna, ze které je nádherný pohled do kraje.

Pozůstatky po důlní činnosti v okolí Horní Blatné
V okolí Horní Blatné a Blatenského vrchu se vyskytuje velké množství pozůstatků po těžbě cínových rud, která zde probíhala od 16. století. Kromě propadliny dolu Jiří, nazývanou Ledová jáma – led zde zůstává i v letním období a propadliny a dobývky dolu Wolfgang, nazývané Vlčí jámy, propadliny a dobývky dolu Vavřinec, pozůstatky dolu Konrád, sejpy na svazích Blatenského vrchu a haldy po těžbě železných a manganových rud u dolu Marie Terezie.

Skály Na strašidlech
Jinak též Jindřišské skály. Nedaleko Horní Blatné (asi 3 km) je pohodlně dosažitelný cíl procházky i s poměrně malými dětmi. Skály na Strašidlech mají svůj půvab i příběh. Kromě toho tyto skály využívají horolezci pro lezení a výuku slaňování.

Blatenský příkop
Významnou památkou související s rozvojem těžby a zpracování cínové rudy v okolí Horní Blatné v 16. století je Blatenský vodní příkop. Vodní dílo délky 12 km s převýšením pouhých 85 m začíná západně od Božího Daru (je napájeno vodou z říčky Černá), vede kolem Božídarských rašelinišť, přes Myslivny, Rýžovnu, Bludnou a kolem Blatenského vrchu do Horní Blatné, kde ústí do Blatenského potoka. V poválečném období ustala údržba, vodní dílo postupně zanikalo. V letech 1995-2001 obnoveno nákladem státu, podél vybudována naučná stezka. Na 23 informačních tabulích naučná stezka informuje z oblastí ekologie, historie, hornictví a lesnictví.
Cykloturistika v okolí Horní Blatné
Krušnohorská magistrála
Horní Blatnou prochází Krušnohorská magistrála, což je cyklotrasa o celkové délce 242 km, která se táhne od Chebu a na Sněžníku u Děčína navazuje na Labskou magistrálu. Vede nádhernou přírodou a napojuje se na ní řada stezek a cest.
Trasy v okolí Horní Blatné
Pro horská kola
Cíle v okolí Horní Blatné dosažitelné na kole
Ochutnávka cílů dosažitelných kolmo z Horní Blatné
Boží dar (12 km) s přírodní rezervací Božidarské rašeliniště a okruhem pro děti Ježíškovou cestou.
Klínovec (15 km) s nově zrekonstruovanou rozhlednou a s lanovým centrem a atrakcemi pro děti
Přebuz (17 km) Rolavské a Přebuzské rašeliniště pozůstatky továrny na zpracování cínové rudy.
Fichtelberg (18 km) vrchol na německé straně Krušných hor
Meluzína (21 km) skalnatý vrchol poblíž Klínovce s výrazným plochým temenem,s četnými skalisky a kamenným mořem. Výhled na vrcholky Krušných hor i na údolí řeky Ohře.
Kovářská (26 km) muzeum letecké bitvy nad Krušnými horami
Měděnec (29 km) Rotundová kaple na vrchu Mědník, štola, kamenné Sfingy
Ostrov (20 km) Posvátný okrsek – klášterní areál, zámek
Horní hrad (Hauenstein) (31 km) Hrad a arboretum v soukromých rukou
Bublava (26 km) Rozhledna na Olověném vrchu (Bleiberku), cestou nádherné údolí Nancy.
Kraslice (28 km) Novorománský kostel, Městská jatka ve stylu německé moderny s prvky secese,Mariánský sloup …a další.
Vysoký kámen (38 km) nejzápadnější skalní vyhlídka Krušných hor
Rotavské varhany (27 km) sloupcový skalní útvar po těžbě čediče
Rozhledna Cibulka (38 km) v roce 2014 otevřená nová rozhledna u obce Oloví
Vzdálenější cíle dosažitelné s motorem
Malá ochutnávka vzdálenějších turistických cílů, snadno dosažitelných vlastními nebo hromadnými dopravními prostředky: vlakem, autobusem, autem. Vyčerpávající nabídku získáte po příjezdu.
Vlakem
Horní Blatná leží na trati Karlovy Vary – Potůčky – Johanngeorgenstadt. Už jen jízda tímto vlakem je zážitkem. Nádherná krajina, tunely, v Perninku druhé nejvýše položené nádraží u nás a kamenný viadukt, … Ne nadarmo má tato více než 100 let stará trať přízvisko „Krušnohorský semmering“
Touto tratí se dostanete kousek pod Tisý vrch s rozhlednou Pajndl.
Dále do Nejdku, kde stojí za vidění poměrně moderní a nově zrekonstruovaná Křížová cesta.
Tento vlak končí v stanici Karlovy Vary dolní nádraží, které je v centru Karlových Varů. Památky, pamětihodnosti a zajímavé cíle v Karlových Varech jsou mimo rozsah tohoto webu. Doporučuji stáhnout si průvodce na www.karlovyvary.cz nebo na www.karlovy-vary.cz
Autobusem
Autobusová linka Karlovy Vary – Potůčky, na které se Horní Blatná nachází, nekopíruje vlakovou trať, ale vede přes Abertamy s nedalekým letním i zimním areálem Plešivcem, Jáchymov kde kromě lázní najdete přístupné štoly uranových dolů, muzeum těžby uranu a mincovnu a Ostrov s klášterním areálem „Posvátný okrsek“ a starým městem.
Vlastním dopravním prostředkem
Přírodní rezervace SOOS – jedna z nejvýznamějších přírodních rezervací v Česku. Rozsáhlá rašeliniště, minerální slatiniště a bublající bahenní sopky – mofety.
Hrad a zámek Bečov nad Teplou s druhou (?!) nejcennější památkou v Česku – Relikviářem svatého Maura.
Hrad Loket goticko-románský hrad stojící na meandru řeky Ohře.
Zámek Kynžvart zámek známý jako letní sídlo Metternichů a z filmu Kdyby tisíc klarinetů.
Zpívající fontána Mariánské lázně dominanta Mariánských lázní na kolonádě.
Miniatury hradů a zámků v Mariánských lázních tzv. Boheminium – naučně poznávací okruh s přesnými maketami českých hradů, zámků a dalších významných staveb v měřítku 1:25
Horní hrad původně středověký hrad Hauenstein přestavěný na zámek a určený k demolici. V současnosti v soukromých rukou postupně rekonstruovaný. Součástí hradu je arboretum.
Klášterec nad Ohří celoročně přístupný zámek s přilehlým zámeckým parkem a muzeem porcelánu.
Kadaň královské město , Františkánský klášter, Žatecký barbakán a hrad. Dále nejužší ulička v ČR – katova ulička a mnoho dalších.
Chomutov zoopark rozlohou největší ZOOpark v ČR s nevšedními zážitky