Proč navštívit Krušné hory a Horní Blatnou

Co najdete na této stránce?
Jaké jsou Krušné hory a čím jsou výjimečné. Horní Blatná – ideální místo k výletům. Prospěšnost pobytu na horách lidskému zdraví. Co podniknout v Krušných horách v zimě, co v létě a co za deště nebo nepříznivého počasí. Vybrané turistické cíle. Videa a odkazy na stránky o Krušných horách.

Třikrát nej... Krušných hor

  1. Krušné hory jsou nejdelším českým pohořím (cca 130km)
  2. Krušné hory jsou i nejzápadnějším českým pohořím
  3. V minulosti byly Krušné hory nejlidnatějším pohořím v Evropě

Krušné hory letní krajina
Krušné hory - zimní krajina

Horní Blatná - ideální místo k výletům po Krušných horách i podkrušnohoří

Krušné Hory - Horní Blatná
Přibližně uprostřed je Krušnohorský penzion Javor (klikněte na obrázek)

Horní Blatná je horské městečko na hřebenu západní části Krušných hor v nadmořské výšce 900 m.

     Historické jádro města patří k nejzachovalejším v Krušných horách a je městskou památkovou zónou. Od července 2019 je součástí Hornického regionu Erzgebirge / Krušnohoří zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO.

Krušné hory - světové dědictví UNESCO

     Protože Horní Blatná leží na samém hřebeni Krušných hor je ideálním východiskem pro turistiku a cykloturistiku – nečekají Vás žádná drastická převýšení, takže terén je vhodný i pro fyzicky méně zdatné jedince.

     V okolí je množství přírodních rezervací a chráněných území, krajina vyniká množstvím přírodních pozoruhodností, rozhleden, technických památek a turistických cílů.

Odpočinek a načerpání nových sil v Krušných horách

   Odpočinek v nadmořské výšce kolem 1000 m nad mořem je velmi efektivní.
   Příčinou je nižší tlak vzduchu, vyšší obsah kyslíku, kolem dokola velké množství zeleně a většinou více pohybu. Důsledkem toho se vám vyčistí krev a vypudí z těla stresory a látky, které lidskému tělu neprospívají. 
   Proto, pokud si chcete jenom odpočinout a „vyčistit hlavu“ stačí tu jenom pobýt. A když k tomu přidáte trochu pohybu, odpočinete si stejně nebo i víc než u moře.

Jaké tedy Krušné hory jsou?

     Krušné hory nemají svůj název podle počasí, ale podle staročeského krušit (způsob těžby rud). Tomu též odpovídá německý název Erzgebirge (Rudohoří).
     Krušné hory už dávno, oproti tvrzení některých medií, nejsou znečištěné a poničené více než v ostatních oblastech. Právě naopak. Zdejší příroda vás okouzlí neuvěřitelně živými barvami, které se neustále mění spolu s ročním obdobím.

Dlouhé roky osidlování navíc zanechaly v místní krajině své nesmazatelné stopy, které se můžou stát lákavými cíli vašich výletů. Svým návštěvníkům totiž mají rozhodně co nabídnout a oproti dalším českým a moravským obrům mají jednu velkou výhodu – potkáte tu nesrovnatelně méně turistů. V zimě i v létě si tak můžete užívat přírody nebo sportu plnými doušky.

Malá ochutnávka Krušných hor na videu zde.

Co se dá v Krušných horách podniknout?

Turisté zde najdou hustou síť turistických značených cest a v zimě ideální lyžařskou stopu
Na své si přijdou i mototuristé – celé krušnohoří je protkáno průjezdnými komunikacemi
Středoevropsky jedinečné území Natura 2000 (cca 12 tis. ha) od Kraslic po Boží Dar představuje přechodová rašeliniště, rozsáhlá vrchoviště a unikátní vřesoviště

V létě

V létě se dá vyrazit pěšky nebo na kole do přírody, autem, vlakem nebo autobusem za vzdálenějšími kulturními, historickými či technickými památkami nebo přírodními zajímavostmi, popřípadě za sportem.

V zimě

Zima poskytuje zejména zimní radovánky. Lyžaři mohou nařadu běžkařských tras a řadu ski areálů. Menší děti se vyblbnou se svými rodiči na sáňkách. Pro náročnější jsou zde možnosti: snowkitting, snoutubing a další...

Za nevlídného počasí

Když vám počasí nepřeje, můžete čas strávit hraním společenských her či posezením s přáteli či knížkou. Nebo taky můžete vyrazit  navštívit historické a technické památky, lázně, muzea, aquaparky, ... atd.

Pro otevření PDF souboru průvodce Krušnohořím klikněte zde

Nezávazná poptávka
V době od 11.3.2023 do 6.4.2023 a od 11.4. 2023 do 27.4.2023 z technických důvodů uzavřeno
včetně dětí s nárokem na lůžko
Zde vyberte preferovaný typ pokoje. Pokud nevyberete žádný, nebo pokud vámi vybraný pokoj bude obsazen, nabídneme vám jiný, podle našeho názoru nejvhodnější pokoj.
Prosíme zkontrolujte si správnost emailové adresy - je to hlavní komunikační kanál
Pro případ nutnosti rychlého spojení, nebo vysvětlení nejasností